Dioktofymóza

Dioctophyma_renale Dioktofymóza se vyskytuje v Severní a Jižní Americe, Asii a jižní Evropě. Tato parazitóza byla už objevena i ve střední Evropě, pravděpodobně jako zavlečený druh.

Parazitace: prvním mezihostitelem jsou potočnice račí, druhým různé ryby. Hlavním hostitelem je pes a jiní masožravci, ale také různí býložravci a člověk. Ledvinovec psí je největší parazitická hlístice, délka těla samců se pohybuje od 14 do 45 cm, samice měří 20 – 100 cm. Tělo cizopasníka je červené barvy, nejčastěji napadá ledviny konečného hostitele. Vyskytuje se také v močovodech, v močovém měchýři, v močové rouře. Dokonce byl i nalezen v játrech, srdci a volně v břišní dutině. 

Příznaky postižení ledvin probíhá poměrně dlouho zcela bez příznaků. Zjišťuje se vyšetření močového sedimentu, v němž se hledají vajíčka typického tvaru. Později se parazitace projeví krví v moči, ledvinovými kolikami a urémií (těžkou poruchou funkce ledvin, která způsobuje hromadění odpadních látek v organismu). Většinou bývá napadena jen jedna ledvina, druhá je pak obvykle zvětšená. Pokud se zdržují ledvinovci v dutině břišní, probíhá parazitóza zpočátku taktéž bez příznaků, teprve po určité době se objevují známky peritonitidy a poškození jater.

Léčba: léčení je prováděno pouze chirurgucky.

Prevence: Psům je nutno zabránit v lovu a požírání obojživelníků, kteří mohou být paratenickými hostiteli cizopasníka a nikdy nesmí jíst syrové rybí maso.

Provozovatel

QickSnake© group

contact us

Všechny články

.....

Reklama

Banan

WWW.KLEC-PRO-PSA.CZ

kvalitní české klece pro psa 

7psu