Leishmanióza

Flebotom Leishmanióza  se vyskytuje v jižní Evropě, Asii, Africe, Severní a Jižní Americe. 

Parazitace: Ke svému vývojovému cyklu potřebují leishmanie dva hostitele. Jedním jsou psi a  jiní savci, druhým drobní komárci neboli flebotomové, křeí přenášejí tuto nemoc. 

V těle psa cizopasí bezbičíkatá stadia, která napadají buňky.  Ucpávají jícen a vyvolávají u komárků hlad, který je nutí tím dychtivěji, i když marně, napadat savce na nichž obvykle sají a zároveň je infikují.

Příznaky: u psů leishamióza napadá celý organismus, kůži (v okolí ušních boltců, nozder, ramenních kloubů a na okrajích očních víček) i vnitřní orgány. Pes je chudokrevný, trpí zvětšením jater a sleziny, nedostatečností  ledvin, bývá únavný a hubne, občas má horečku a krvácí z nosu, sliznice má bledé, mízní uzliny zvětšené, trpí průjmy. V krevním obraze se zjišťuje leukopenie (snížení celkového počtu bílých krvinek), monocytóza (zvýšení počtu bílých krvinek zvaných monocyty) a anémie.

Psi žijící v oblastech s výskytem leishmaniózy vzdorují o nemocnění lépe, než psi, kteří žijí v jiných oblastech. Zajímavostí je, že psi , kteří žijí v oblasti s výskytem této nemoci a dostanou se do oblastí bez této nemoci, objeví se u nich příznaky onemocnění.

Diagnóza se stanovuje buď pomocí metody sérologické (průkaz specifických protilátek), případně biopsie kostní dřeně sterna (hrudní kosti) nebo mízních uzlin.

K léčbě se používají přípravky na bázi antimonu, které se podávají asi 3 týdny, bohužel to nezajistí úplné uzdravení.

Jako prevence se doporučuje používat speciální repelentní přípravky proti drobným komárkům. V našich podmínkách, kde flebotomové nežijí, se leishmanióza šířit nemůže. 

Článek vznikl ve spolupráci s partnery:

Logo

Provozovatel

QickSnake© group

contact us

Všechny články

.....

Reklama

Banan

WWW.KLEC-PRO-PSA.CZ

kvalitní české klece pro psa 

7psu