Srdeční červivost

Srdeční červivost (dirofilarioza) se objevuje převážně v jižní Evropě, USA, Kanadě a Austrálii. Bohužel se už vyskytla i v Rakousku, Maďarsku a na Slovensku. Důvodem šíření tohoto onemocnění je pravděpodobně globální oteplování. Jedná se o parazitární onemocnění, jehož původcem je Dirofilaria immitis – vlasovec psí, hlístice.

Srdecni-cervivost

Vývoj parazita probíhá přes mezihostitele komára. Sáním krve nemocného psa nasaje i larvy parazita, které se v jeho těle během dvou týdnů přemění na infekční stadia, přičemž je důležitá teplota prostředí vyšší než 15 stupňů Celsia.

Samice jsou dlouhé asi 20 centimetrů, samci asi deset. Jedinci se množí v krvi. Po bodnutí psa infikovaným komárem pronikají infekční stadia larev do podkoží a svaloviny nového hostitele, což  trvá většinou 70 - 110 dní, než se dostanou dále do krevního oběhu. Za 4 – 5 měsíců pronikají až do plicních arterií a pravé srdeční komory. Hlístice dospějí za 6-7 měsíců, produkují další larvy a v těle hostilete mohou žít kolem  5 až 7 let. Přenos mikrofilárií je možný i transplacentárně během březosti, případně transfuzí.

Příznaky onemocnění: kašel, hubnutí špatná kvalita srsti, mdloby, zrychlené a namáhavé dýchání, příznaky srdeční nedostatečnosti, v krajních případech se může projevit i šok, krvácivé stavy a selhání ledvin.

Diagnóza srdeční červivosti se stanovuje na základě krevního nátěru a průkazu mikrofilárií v cirkulaci krevním oběhem. Nepřímo lze diagnostikovat srdeční červivost pomocí rtg nálezu dilatace zadní duté žíly a plicních arterií, zvětšení jater, ascitu (tekutina v dutině břišní) a dalších příznaků pravostraného srdečního selhání. Další možností jsou laboratorní testy jako je Knottův test na průkaz mikrofilárií a ELISA – sérologické vyšetření.

Onemocnění je léčitelné.  Způsob léčby je následující: 

 - likvidace vlasovců

- prevenci tromboembolie (léčba je pomocí  látek jako je heparin a kyselina acetylsalicylová, druhá fáze léčby spočívá v likvidaci mikrofilárií, kdy se používají např. levamizol, ivermectin.)

-léčba srdečního selhání pomocí diuretik

-omezení zátěže

-nasazení ionotropně pozitivně působících látek, arteriálních venodilatátorů

Dospělá stadia se hubí pomocí látky, která není registrována v ČR - melarsamin, lze ji získat jen na základě žádosti. 

Důležitá je především prevence, spočívající v aplikaci látek jako mylbemycin  oxime, ivermektin, nebo selamektin. Selamektin je snadno dostupný ve formě spot on - přípravek Stronghold. Tato látka se aplikuje na kůži, vždy po jednom měsíci.

Pokud je komár infikovaný, může nakazit i člověka. Larvy mohou způsobit embolii.

 


 


Provozovatel

QickSnake© group

contact us

Všechny články

.....

Reklama

Banan

WWW.KLEC-PRO-PSA.CZ

kvalitní české klece pro psa 

7psu