Výletování se čtyřnohým přítelem je naší oblíbenou rodinnou zábavou. Pes je na cestách většinou ten nejzábavnější společník a skvělý stmelovač rodinného kolektivu. Pokud plánujete rodinný výlet, nenechte pejska jen tak lenivět na gauči a vezměte ho s sebou! A aby byl výlet přínosný pro všechny zúčastněné – tedy pro Vašeho pejska, Vás i případné třetí strany, je potřeba trochu více plánování a malinko více balení.
Zde je pár tipů pro hladký průběh každé takové expedice, ať už se jedná o poklidný očmuchávací sběr hub v nedalekém lesíku, sprinterské odpoledne s milovníkem rozlehlých plání či adrenalinový tour po Třeboňských rybnících s nadšeným psím plavcem.
Plánování výletu se psem je tou nejdůležitější částí celé přípravy. I když je většina míst dnes již uzpůsobená pro návštěvu pejska, přesto je vhodné se předem informovat, za jakým podmínek je vstup se psem povolen.
Pobyt ve volné přírodě - omezení a riziková místa
V případě pobytu ve volné přírodě povolené vstupy řešit nemusíte. Ovšem i zde platí jistá omezení a rizika, na které se podíváme detailněji.
Honitba a honitba v období honů (říjen až leden) – volný pohyb psa v honitbě může být zdrojem potíží. Obecně platí, že pokud pes prokazatelně štve zvěř nebo pytlačí, je myslivecká stráž oprávněna ho zastřelit a to i mimo honáckou sezonu. Pozor je potřeba si dávat obzvláště v zimním období, kdy je zvěř zesláblá a myslivci jsou tedy na potulné psy obzvláště citliví. V období honů (říjen až leden) je tedy nutné mít pejska zcela pod dohledem, nebo nejlépe rovnou na vodítku. Ideální je během honů do revíru nevstupovat vůbec.
Mimo loveckou sezonu – na území lesů a luk se prakticky vždy pohybujete v honitbě. Pokud tedy máte psa, jehož akční rádius je více než cca 50 metrů od vás a navíc nepřiběhne pokaždé hned na první přivolání, naprostou nutností je viditelný náhubek, výrazný obojek nebo šátek, může být i reflexní triko. To vše v kontrastních barvách tak, aby bylo na první pohled jasné, že se nejedná o potulného psa a že majitel je nablízku. Myslivec, do jehož revíru takto „zabezpečený“ pes vběhne, bude určitě tolerantnější než ten, který má pod posedem nezvládnutého slídiče na lovecké výpravě.
Chráněné krajinné oblasti a Národní parky – volný pohyb psů je v některých Národních parcích omezen z důvodu ochrany fauny, flory i ostatních návštěvníků. Pokud tedy chcete mít s sebou svého pejska, je potřeba ho mít v dané oblasti neustále na vodítku, někdy je vyžadován i náhubek. Za nedodržování pravidel hrozí nemalé pokuty. Některé obzvláště chráněné oblasti (např. některé oblasti TANAP) mají dokonce vstup se psem zcela zakázaný. Před návštěvou se o případných pravidlech informujte na webových stránkách konkrétní lokace. Předejdete tak zbytečným nepříjemnostem při střetnutí se strážcem parku a nebudete ani trnem v oku pro ostatní návštěvníky, kteří vaše kynologické nadšení nemusejí nutně sdílet.
Vodní toky – zde číhá nebezpečí obzvláště pro pejsky vodomily. Řeky obecně mohou být velmi zrádné, kdy v určitých úsecích nemusí pejsek odhadnout sílu proudu a bezhlavě se vrhne do peřejí. Pro bezstarostné vodní hrátky jsou rozhodně vhodnější menší rybníčky nebo jezírka, či mělké potůčky. Pejsek se vymáchá, zchladí a vyřádí a vy můžete v klidu odpočívat, nebo udělat pár pěkných fotek.
Zamrzlé vodní plochy, led obecně – větší zamrzlé plochy jsou pro vašeho psa velmi nebezpečné. Věřte, že není nic horšího, než sledovat vašeho basenjiho, který nadšeně následoval ptáčka a uprostřed zamrzlého rybníku se propadl pod led. V takovou chvíli neuděláte vůbec nic! (Pes se po několika pokusech o záchranu života z posledních sil doškrábal na břeh a přežil. Ale o takový zážitek určitě nestojíte…) Vždy když uvidíte zamrzlou plochu a máte psa, který je impulsivní, připněte si ho na vodítko, prosím!
Zamrzlý led je nebezpečný i pro tlapky, kdy může způsobit ošklivá a hluboká poranění. I to jsme zažili a hojení takové řezné rány trvá opravdu dlouho.
Rašeliniště, mokřady – pro tyto vodní plochy platí v podstatě stejná výstraha, jako pro zamrzlé rybníky a jezírka. Pokud máte vodomila, který vymete každou kaluž, raději se močálům vyhněte obloukem.
Skalnaté útvary – pokud plánujete výlet do skal, zvažte zdatnost a schopnosti vašeho psa. Poslušní a klidní pejsci nebudou mít kolem skalních útvarů problém. Pro nekontrolovatelně poletující psy nebo zmatkaře (náš případ) však raději zvažte jinou destinaci. Sledovat vyděšeného psa, chystajícího se ke skoku z okraje skalního převisu a odhadovat, zda to přežije, také asi nepotřebujete. (Pes přežil a dokonce si ani nic nezlomil :)
Místa v bezprostřední blízkosti silnice nebo železnice – i během výletu do přírody se může někde poblíž vyloupnout silnice, nebo trať, o které jste nevěděli. Při míjení či přechodu takových míst je vždy vhodné si připnout pejska na vodítko. Nikdy nevíte, jak zvíře zareaguje na neočekávaný hluk nebo podnět. Na vodítku bude vždy v bezpečí.
Pobyt v „civilizaci“
S pejskem samozřejmě objevujeme i jiná místa, než jen louky, lesy nebo na psí výběhy. Součástí plánování je jednak zhodnocení vhodnosti takového výletu pro možnosti daného zvířete, ale také informace o tom, zda je vstup do daného místa se psem vůbec povolen. Případně jaké podmínky je potřeba splnit, pokud chcete vzít svého pejska s sebou.
Výletních míst či oblastí zájmu je mnoho. Zde jsou ty nejčastější a nejoblíbenější výletnické cíle:
Hrady a zámky – tady bohužel příliš dobrou zprávu pro pejskaře nemáme. Většina hradů a zámků v ČR je spravována Státním památkovým ústavem a ten vstup psům do expozic striktně zakazuje. Někdy nesmí psi ani na nádvoří a do zámeckého parku. Výjimku mají pouze asistenční psi. Stejná pravidla platí i pro většinu klasických muzeí a galerií. A je to logické. Žádný správce historického dědictví jistě nestojí o podrápanou parketovou podlahu z 18. století či o označkovaný gobelín nedozírné hodnoty…
Pokud jste větší rodina, jeden se prostě bude muset obětovat a počkat s pejskem venku. Pohled na hrad z piknikové deky uprostřed zámeckého parku je taky fajn :)
I zde však existující světlé výjimky – zde přinášíme aktualizovaný seznam míst, kam vás s vychovaným pejskem, nebo malým pejskem v tašce, rádi pustí. Každopádně se před každou návštěvou ještě informujte na stránkách daného zařízení!
Parky, zámecké parky, květné zahrady, botanické zahrady, skanzeny – vstup do těchto míst je (z pochopitelných důvodů) dovolen pouze s pejskem na vodítku. Někde musí být i náhubek. Existují však i výjimky – například rozlehlé zámecké parky s jednotlivými biotopy, či části městských parků speciálně vyhrazené pro volně pobíhající psy. Opět je potřeba informovat se na stránkách konkrétního místa nebo městské části.
Zábavní a dětské parky, dětská hřiště – tady je potřeba říct, že většina těchto míst nedovoluje vstup psům a pokud ano, je beztak tato návštěva pro pejsky zcela nevhodná a nijak si ji neužijí. Velké množství návštěvníků a všudypřítomný hluk a chaos nemusí zvládnout ani ten nejklidnější a nejvychovanější pes. Nechte ho tedy raději doma a užijte si zábavu bez omezení.
Rozhledny – většina rozhleden je volně přístupných i pejskům. Pouze některé uzavřenější objekty – například hradní či městské věže, nebo speciální historické objekty mohou mít určitá omezení. Nicméně je potřeba zvážit, zda váš pes takový výstup zvládne nejen fyzicky (točité schody, žebříky, žebrované kovové nášlapy, apod.), ale i psychicky (asociál, zmatkař, nervózní pes, apod.). Náš pes by to nedal ani z jednoho hlediska, takže čeká dole :)
Místa s větším výskytem návštěvníků – festivaly, koncerty, trhy, rušné městské oblasti, apod. – účast na těchto akcích je na zvážení každého majitele psa. Samozřejmostí je vychovaný, neagresivní pes, držený na vodítku a neobtěžující ostatní návštěvníky.
Zoologické zahrady, zvířecí farmy, obory – i zde je na vašem zdravém uvážení, zda váš pes takovou návštěvu bez problémů zvládne. Celkově se nedoporučuje chodit do ZOO se psi, kteří mají silně vyvinutý lovecký pud, nebo tendence útočit na ostatní zvířata. Už pouhý štěkot, vrčení či vyceněné zuby vašeho psího společníka mohou u mnoha druhů zvířat vyvolat stresovou reakci. Buďte ohleduplní ke zvířatům i k ostatním návštěvníkům zahrady a takového pejska nechte raději doma na gauči.
Zde naleznete seznam zoologických zahrad, které umožňují vstup se psem. Vodítko a platný očkovací průkaz je vždy nutností!
Plánování máte za sebou, místo vybrané, teď ještě zbývá sbalit pár potřebností, které se budou na výletě hodit. Co tedy přibalit do batůžku?
Obojek, postrojek – ideálně se známkou, na které je jméno psíka a telefonní číslo na majitele. V jedné sněhové vánici nám to zachránilo našeho, tehdy ještě neočipovaného, psa před psím útulkem a složitým následným dohledáváním nás jako jeho majitelů. Vodítko, náhubek – mějte vždy a na každý výlet. Nikdy nevíte, kde ho budete potřebovat. I ten nejhodnější pes (co chodí u nohy) může mít vstup do zámeckého parku bez vodítka, případně náhubku, prostě zakázaný. Co se týče vodítka, doporučuji vzít jedno delší a jedno kratší. Delší na popuštění psa a kratší na případný kratší úvaz nebo úvaz na místě. Super jsou i zavrtávací kolíky, které můžete vzít s sebou na piknik v přírodě nebo stanování, kdy potřebujete psíka na chvíli uvázat a nemáte zrovna k čemu.
Reflexní pásek, nebo světelný obojek – pokud zůstáváte na výletě do večerních hodin, nebo přes noc, je reflexní pásek nebo světelný obojek skvělým doplňkem. V případě, že máte psa průzkumníka, nebo impulsivního sprintera (obojí je náš případ), budete rádi za světélko v mlze…
Píšťalka – přivolání je ta nejdůležitější dovednost, která může vašemu psovi zachránit život. My učíme na píšťalku, neboť má větší dosah, než vaše volání, ať je jakkoliv hlasité a urputné. Určitě si ji nezapomeňte přibalit i na výlet.
Pikniková deka nebo jiná dečka na lehnutí – super věc, bez které už bychom na výlet se psem nevyjeli. Uplatníte ji všude tam, kde je potřeba pejska zklidnit nebo třeba uklidit pod stůl :) Většinou ji nakonec využíváme celá rodina. Hledejte skladné a lehké typy, které se dají smotat do válečku a připevnit na batůžek. Ideální jsou deky s izolační, nepromokavou spodní vrstvou. Dostupné jsou ve větších obchodech se sportovním vybavením.
Vlhčené i suché kapesníčky, ručník – menší balení vlhčených ubrousků i papírových kapesníčků ocení celá rodina. Pro pejska jsou pak vhodné například na otření špíny na packách před vstupem do restaurace nebo hotelu. Ručník pak přibalte pro vodní živly. Ideální a skladné jsou rychleschnoucí ručníky (k dostání v každém obchodě se sportovním vybavením).
Pamlsky, jídlo – pamlsky vždy a všude! Zabaví psa například při čekání před hradem nebo v dopravních prostředcích. My bereme malé odměnky, kterými odměňujeme za případnou poslušnost :) a většinou i jednu žvýkací kost, která psa zaměstná na delší dobu.
Voda – absolutní nutnost, pokud nechcete, aby pes vysával kaluže podél cest. Vhodné jsou skládací misky a lahev vody a nebo cestovní psí lahve s výklopnou miskou.
Antihistaminikum – jedno miniaturní platíčko s léky proti alergii. V batohu může zůstat trvale, nezabere žádné místo a může vašemu pejskovi (i vám!) pomoci při bodnutí hmyzem nebo jakékoliv jiné, náhlé alergické reakci. O dávkování pro konkrétního psa (nebo člověka) se vždy poraďte s lékařem. Pro větší a delší výpravy je fajn také pinzeta na klíšťata a malá, nepálivá, jodová dezinfekce (Betadine). Nic neváží a v případě poranění budete rádi, že ji máte s sebou.
Pytlíky na psí exkrementy – vždy a všude s sebou. Ideálně jeden do každé kapsy každého člena výpravy :)
Upozornění
I když se snažíme databázi ubytování udržovat aktuální, může se stát, že ubytování změní
podmínky ubytování
domácích zvířat. Proto se prosím vždy před rezervací na Bookingu ujistěte, že stále můžete přijet i se svým
mazlíčkem.
Údaj najdete dole na stránce hotelu, v
podmínkách ubytování.
Podporujeme
peszdarma.cz Pes povolen a ubytován
zdarma, všechny státy světa.
memolingo.cz Zábavná angličtina pro
děti.
Kontakt
NC Net s.r.o.
Londýnská 57
120 00 Praha 2
Prosím použijte kontaktní formulář, snažíme se odpovědět do 24 hodin.