Se psem v autě

Jak bezpečně a komfortně převážet pejsky v autě.

Cestování autem je pohodlný způsob přepravy a na delší vzdálenosti je pro vašeho pejska ideální volbou. Je však potřeba splnit několik podmínek, které jsou dány přímo zákonem. Jednak je potřeba zajistit bezpečnost silničního provozu (Zákon o silničním provozu), ale také je vaší povinností dbát na zdraví a celkový komfort zvířete při přepravě (Zákon na ochranu zvířat). Tedy: je potřeba zvíře zajistit proti pohybu tak, aby neohrozilo sebe nebo ostatní pasažéry a zároveň mu zajistit základní životní potřeby během přepravy.

Jak tedy bezpečně a komfortně převážet pejsky v autě?

Je několik způsobů, jak můžete vašeho pejska v autě zajistit proti nežádoucímu pohybu. Pojďme se na ně podívat o něco podrobněji.

Přepravní boxy
Ideální způsob přepravy pejska. Boxy jsou k dostání v různých velikostech, od přenosných malých přepravek, přes skládací boxíky až po velké přepravní klece pro velká plemena. Při správném výběru velikosti tak vašemu společníkovi zajistí maximální komfort a bezpečí. Boxy jsou opatřeny nepropustným a neklouzavým dnem a zajišťují pejskovi vlastní klidovou zónu pro odpočinek během cesty. Navíc chrání zbytek interiéru auta před případným znečištěním, ať už chlupy, nebo např. blátem po vydatném jarním venčení. Boxy se umísťují podle velikosti buď na zadní sedadlo (a jistí pásem) a nebo do zavazadlového prostoru auta. Na trhu je k dostání velké množství nejrůznějších variant a velikostí. Aby se pejsek v boxíku cítil dobře, je potřeba opravdu pečlivě měřit a zakoupit komfortní velikost. Pro malá nebo střední plemena jsou vhodné menší plastové přenosné přepravky (vhodné též do letadla), pro větší plemena můžete využít klece do zavazadlového prostoru. My jsme nejvíce spokojení se skládací látkovou klecí (s kovovým nosným rámem) umístěnou do kufru auta. Pejsek je v ní spokojený a při nastupování, vystupování i při samotné jízdě nenaráží do pevných stěn, jak tomu bylo u předchozí kovové klece.

Bezpečnostní postroj a pás
Pokud chcete mít pejska více při ruce, nebo se vám box do auta prostě nevejde, je možné zvíře zajistit speciálním postrojem a nechat ho tak sedět přímo na sedačce v kabině auta. Jedná se v podstatě o jakési kšírky, opatřené spojkou, za kterou psa připoutáte stejně, jako autopás. Pejsek je tedy jištěný jak proti nežádoucímu pochodování po autě tak proti zranění při prudším brždění či nárazu. Bezpečnostní postroj je vhodný pro klidnější psy, nebo pro psy, kteří mají na zadním sedadle dohled spolujezdce. Nedoporučujeme je psům nervózním, štěňatům nebo psům trpícím cestovní úzkostí. Každopádně se jedná o efektivní, skladnou a finančně nenáročnou pomůcku, která je dostačujícím bezpečnostním prvkem pro cestování se psem.

Autosedačka
I pejsek může mít svou vlastní autosedačku! Jedná se o výborný doplněk k bezpečnostnímu postroji, pokud nechcete zvíře uzavírat do přepravního boxu. Psí autosedačka je jakási polstrovaná bedna – taška, kterou umístíte na sedadlo, připnete bezpečnostním pásem a do ní připoutáte pejska za postrojek. Na trhu je spousta velmi roztomilých variant, které váš pejsek bude milovat. Nemusíte řešit žádné podložky, deky, apod. Zvíře sedí v pohodlí, teple a bezpečí. Pro menší plemena jsou dokonce k dostání naprosto skvělé „vysoké“ sedačky, umožňující perfektní výhled i plemenům typu čivava. A co je ještě lepší, autosedačku můžete na cestách využít i jako tašku pro přenášení vašeho mazlíčka. Prostě paráda!

Mříže/přepážky/sítě do zavazadlového prostoru
Pokud nechcete psíka uzavírat v boxu, ale přesto ho potřebujete vézt v zavazadlovém prostoru, mříž nebo pevná síť (oddělující kufr od kabiny) bude pro vás ideální volbou. Je také skvělým řešením pro větší smečky :) Mříže jsou většinou dělané na zakázku, přímo na konkrétní typ vozidla. Hodí se pro větší smečky (náš případ) nebo nenechavé okusovače (také náš případ). Jsou sice dražší, ale máte je navždy. Pejska pak stačí naložit do kufru, dát mu měkkou dečku nebo podložku a jede se. Síťované přepážky a sítě jsou také velmi efektivní pomůckou (pro klidnější pejsky), navíc jsou finančně dostupnější a jejich montáž zvládne každý.

Vychytávky

Na trhu je samozřejmě spousta vychytávek a doplňků pro pohodlné cestování s vašimi zvířátky. Stačí se jen porozhlédnout na webu. Z těch nejzajímavějších vybíráme:

Autodeky
Perfektní věc pro zachování čistého interiéru automobilu. Dělají se v mnoha variantách – ochrana kufru, ochrana zadní sedačky (půlená deka), ochrana celého zadního sedadla, apod. My jsme měli deku s přepažením – pokrývala celý prostor zadních sedaček a navíc měla pevné dno i nad prostorem pro nohy. Byla perfektní. Pes může rovnou skočit do auta i když je jak čuňátko. Tyto deky jsou vyrobené z pevného, otíratelného materiálu a vydrží naprosto všechno. Doporučujeme!

Clony
Sluneční clony na okna jsou bezva věc do parných letních dnů, nebo pokud jedete na dovolenou. Obzvláště huňáči na cestě určitě ocení.

Kapsáře
Elegantní vychytávka pro přehledné uložení potřebností. Může v autě zůstat na trvalo pro uložení náhradního vodítka, sáčků, pamlsků, misky na vodu, apod. Upevňuje se na sedadla.

Ochranné bariéry a sítě mezi přední sedadla
Zabrání psovi dostat se na přední sedadla. Navíc jsou většinou opatřeny kapsami na uložení potřebných věcí. Pěkná věc jako doplněk, ovšem pozor – nemůže být považována za dostatečnou bezpečnostní pomůcku! Pokud bude pes na zadním sedadle, musí být připoután do postroje i přesto, že mezi ním a řidičem je bariéra. „Navolno“ může být pejsek pouze za mříží nebo pevnou sítí v zavazadlovém prostoru, nikoliv na zadních sedačkách.

Cestovní lahve a misky
Většinou skládací nádobí je příjemnou alternativou k objemným miskám. Navíc je můžete mít nastálo uložené v autě, třeba v kapsáři :)

Několik rad a tipů pro bezproblémové cestování autem

Zde uvádíme několik základních rad pro hladký průběh vaší cesty s pejskem. Je potřeba myslet na to, že žádný pejsek se nenarodil jako cestovatel – to ho vždy musíme naučit my, lidé.

Někdy mohou být začátky těžké. Obzvláště u starších psů, kteří nikdy předtím autem nejeli. Také štěňátka většinou nejsou z auta příliš nadšená. Aby se z vašeho pejska stal akceptovatelný spolucestující, je potřeba zvíře zvykat postupně a na kratší vzdálenosti. Ideální je spojit první cesty s příjemným zážitkem – například dojet autem na nedaleký psí výběh, nebo za psími kamarády. My z počátku také dávali cesty pouze cca 10 minut, neboť naše štěně těžce neslo odloučení od zbytku posádky a hrozně plakalo. Postupně jsme intervaly prodlužovali a dnes je ze psa tak spokojený a tichý výletník, že se někdy musím znova přesvědčit, zda jsme ho vůbec naložili! :)

Pokud už je váš pejsek s autem více seznámený, můžete vyrazit na delší výlet. Přestávky by měly stačit cca každé dvě hodiny, aby se pejsek mohl protáhnout a vyvenčit. Důležité také je psa těsně před cestou nekrmit! My dáváme před delší cestou jídlo cca 1,5-2 hodiny před jízdou. Před startem pejska pořádně vyvenčete. Pes je nakrmený, spokojený a většinu cesty prospí. Zároveň nehrozí nevolnost nebo zažívací potíže. Když aní po delším tréninku váš pejsek stále nepřijímá cestu autem dobře a je mu nevolno, možná budete muset nasadit zklidňující léky, nebo léky proti nevolnosti. Ptejte se svého veterináře na možnosti a dávkování.

Nikdy nenechávejte vašeho psího společníka samotného v autě. Obzvláště v letních měsících to pro něj může být životu nebezpečné! Pokud už opravdu musíte vyběhnout pro pár rohlíků, vždy parkujte auto ve stínu a nechejte pootevřené okénko.

Shrnutí

Přejeme vám spoustu krátkých i dlouhých cest, výletů, zážitků a zábavy s vaším psím společníkem. Šťastnou cestu všem na palubě!

Pejsek Chihuahua
Insipirujte se! Sledujte nás na Instagramu.

Upozornění

I když se snažíme databázi ubytování udržovat aktuální, může se stát, že ubytování změní podmínky ubytování domácích zvířat. Proto se prosím vždy před rezervací na Bookingu ujistěte, že stále můžete přijet i se svým mazlíčkem.

Údaj najdete dole na stránce hotelu, v podmínkách ubytování.

Podporujeme

peszdarma.cz Pes povolen a ubytován zdarma, všechny státy světa.
memolingo.cz Zábavná angličtina pro děti.

Kontakt

NC Net s.r.o.
Londýnská 57
120 00 Praha 2
Prosím použijte kontaktní formulář, snažíme se odpovědět do 24 hodin.

© cestovanisepsem.cz 2022