Dovolená se psem v Černé Hoře

Se psem do Černé Hory – základní podmínky pro vstup do země

Se psem do Černé Hory
 1. Označení psa mikročipem nebo tetováním - povinné. Zvíře musí být označeno mikročipem nebo viditelným tetováním. U psů zapsaných v plemenné knize stačí tetování, musí však být jasně čitelné a prokazatelně provedené před 3.7.2011. Psi, kteří byli tetování po tomto datu budou potřebovat pro cesty do zahraničí i mikročip.

  Důležté: je nutné provést implantaci mikročipu ještě před tím, než bude zvíře očkováno proti vzteklině! Pokud bude zvíře nejdříve očkováno a teprve potom očipováno (starší pejsci), nebude mu dřívější vakcinace uznána jako platná pro cesty do zahraničí. V takovém případě budete muset psa naočkovat ještě jednou a to minimálně 21 dní před zamýšlenou cestou (viz. Podmínky vakcinace níže).

 2. Evropský pas (Cestovní pas zvířete v zájmovém chovu) - povinné. Pes musí být vybaven vlastním cestovním pasem. Jedná se o doklad platný mezinárodně a vystaví vám ho certifikovaný veterinární lékař za poplatek cca 400,-Kč. Pas je platný po celu dobu života zvířete. V pasu je uveden majitel zvířete, číslo mikročipu, provedená povinná očkování, případně záznamy o zdravotním stavu zvířete. Pro vaše cesty do zahraničí opravdu nestačí pouze očkovací průkaz!

 3. Platné očkování proti vzteklině - povinné. Pes starší 12 týdnů musí mít platné očkování proti vzteklině, které veterinární lékař zaznamená do pasu. Cestovat může zvíře nejdříve 21 dní po své první vakcinaci, v případě přeočkování (které proběhlo ještě v době platnosti předchozího očkování) může cestovat hned.

  Nejaktuálnější informace a podrobné podmínky vstupu zvířat do země najdete v angličtině na stránkách chorvatské veterinární správy veterinarstvo.hr

 4. Test protilátek proti vzteklině – Albánie je zařazena do seznam tzv. „Třetích zemí“, s vyšším rizikem přenosu vztekliny. Aby vám byl umožněn vstup do země a také zpětný návrat z Albánie do ČR, musí váš pes podstoupit vyšetření na protilátky proti vzteklině. A to nejdříve 30 dnů po datu očkování a nejméně tři měsíce před datem vaší cesty. Tento test provede jediná akreditovaná laboratoř v ČR (Státní veterinární správa Praha) a zaznamená ho do pasu. Cena testu je 1.800,-Kč. Více informací a vysvětlení naleznete zde: svscr.cz/ma_vas_pes_dost_protilatek/

  podrobnosti k samotnému vyšetření zde: svscr.cz/cestovani-se-zviraty-v-zajmovem-chovu

 5. Ošetření psa proti Echinococcus multilocularis - při vstupu do Albánie nebo při opuštění Albánie je nutné mít průkazně provedené ošetření vašeho psa proti tomuto střevnímu parazitovi. Ošetření zaznamená váš veterinární lékař do pasu zvířete.

 6. Veterinární osvědčení (certifikát) o zdravotním stavu psa – vyhotoví veterinární lékař 48 hodin před cestou. Vzor zde: gov.me/download-preview

 7. Cestovní pojištění pro psa - doporučené. Veterinární ošetření v zahraničí se totiž může prodražit. Pojišťovna vám pak uhradí veškeré náklady na veterinární ošetření, pokud dojde k onemocnění či úrazu zvířete. Pojištění pejska si sjednáte jako součást vlastního cestovního pojištění za opravdu symbolickou cenu. U většiny pojišťoven se jedná o připojištění veterinární péče.

 8. Další podmínky pro vstup psů do Černé Hory

 9. Jednoho člověka smí doprovázet maximálně 5 psů. Výjimkou jsou cesty na chovatelské výstavy, sportovní akce a soutěže. Účast na těchto akcích však musíte být schopni doložit. Více zde: food.ec.europa.eu

 10. Černá Hora nepovoluje vstup štěňatům mladším 12 týdnů , týdnů (která ještě nebyla řádně očkována proti vzteklině) a také mladým zvířatům mezi 12–15 týdny (která už naočkovaná byla, ale očkování není z pohledu cestovních podmínek zatím platné). Toto nařízení platí bez výjimek.

  Nejaktuálnější informace a podrobné podmínky vstupu zvířat do země najdete na oficiálních stránkách Černé Hory: gov.me

 11. Zakázaná plemena a volný pohyb psů v Černé Hoře

  Zakázaná plemena
 12. Zakázaná plemena – v Černé Hoře neplatí zákaz vstupu pro žádná plemena.

 13. Volný pohyb psů - v Černé Hoře neplatí nikterak přísné podmínky pro majitele psů. Na veřejných místech je samozřejmě nutné mít vašeho psa pod kontrolou (nejlépe na vodítku). Mnoho veřejných pláží povoluje vstup se psem. Jediná podmínka je mít psa na vodítku. Divoké pláže jsou zcela bez omezení.

  Na volných prostranstvích a v přírodě je potřeba být na pozoru, pokud máte psa s konfliktní povahou nebo naháněče zvěře. Černá Hora je totiž zemí, kde můžete potkat potulné psí smečky nebo volně se pasoucí stáda dobytku hlídaná pasteveckými psy. V obou případech se jedná o nepříliš přátelské psy strážící si své teritorium nebo majetek a je tedy důležité mít vašeho psa pod kontrolou a nejlépe na vodítku. Obecně je lepší se takovým místům či situacím vyhnout. Pokud se přece jen se svým psem v Černé Hoře vydáte „do divočiny“, doporučujeme mít s sebou pro všechny případy kvalitní pepřový sprej. .

 14. Bezpečnost psa v Černé Hoře

  Se psem do Albánie
 15. Ošetření proti parazitům – jižní klima je příznivé pro přenašeče tropických onemocnění, v tomto případě se jedná o bodavý hmyz. Jsou dvě choroby, které zdejší komáři mohou přenášet – LEISHMANIÓZA a SRDEČNÍ DIROFILARIÓZA (neboli srdeční červivost). Obě tyto choroby mají dramatický vliv na zdraví vašeho psa. Obzvláště ve Středozemí je riziko nákazy poměrně vysoké. Existují přípravky ve formě spot-on, které přenosu nebo rozvinutí nemoci účinně zabrání. Před cestou se informujte u svého veterinárního lékaře o možnostech ochrany vašeho psa.

 16. Označení psa při zaběhnutí – velmi doporučujeme pořídit vašemu psovi přívěšek na obojek nebo postrojek, opatřený kontaktními údaji pro případ zaběhnutí. V případě, že se váš pes zatoulá a bude mít viditelný identifikační štítek, je velká pravděpodobnost návratu zbloudilce do vašich rukou. Ideální jsou gravírované placky se jménem psa a mezinárodním telefonním číslem – jsou na první pohled na pejskovi vidět a jsou prakticky nezničitelné. Nezapomeňte telefonní číslo uvést i s předvolbou +420.

 17. Pes v autě v Černé Hoře – v Černé Hoře platí stejné předpisy pro převoz psa v autě, jako u nás. Obecně platí, že pes v autě musí být zabezpečen tak, aby žádným způsobem neohrožoval bezpečnost řidiče, posádky vozu nebo ostatní účastníky silničního provozu. Tedy musí být zajištěn proti nežádoucímu pohybu ve voze. Podrobnější informace o tom, jaké jsou možnosti bezpečné přepravy psa v autě naleznete v našem článku Se psem v autě.

Se psem do Albánie

Mapa "dog friendly" ubytování v Černé Hoře

Vybrali jsme pro vás pouze ta ubytování, kde jsou domáci zvířata povolena a ubytována zdarma.
Před rezervací doporučujeme ověřit, zda se podmínky ubytování nezměnily.

Pejsek Chihuahua
Insipirujte se! Sledujte nás na Instagramu.

Kontakt

Prosím použijte kontaktní formulář, snažíme se odpovědět do 24 hodin.
Přidat ubytování, odkaz, nebo upravit váš zápis můžete zde

© cestovanisepsem.cz 2024