Dovolená se psem v Norsku

Se psem do Norska – základní podmínky pro vstup do země

Se psem do Norska
 1. Označení psa mikročipem nebo tetováním - povinné. Zvíře musí být označeno mikročipem nebo viditelným tetováním. U psů zapsaných v plemenné knize stačí tetování, musí však být jasně čitelné a prokazatelně provedené před 3.7.2011. Psi, kteří byli tetování po tomto datu budou potřebovat pro cesty do zahraničí i mikročip.

  Důležté: je nutné provést implantaci mikročipu ještě před tím, než bude zvíře očkováno proti vzteklině! Pokud bude zvíře nejdříve očkováno a teprve potom očipováno (starší pejsci), nebude mu dřívější vakcinace uznána jako platná pro cesty do zahraničí. V takovém případě budete muset psa naočkovat ještě jednou a to minimálně 21 dní před zamýšlenou cestou (viz. Podmínky vakcinace níže).

 2. Evropský pas (Cestovní pas zvířete v zájmovém chovu) - povinné. Pes musí být vybaven vlastním cestovním pasem. Jedná se o doklad platný mezinárodně a vystaví vám ho certifikovaný veterinární lékař za poplatek cca 400,-Kč. Pas je platný po celu dobu života zvířete. V pasu je uveden majitel zvířete, číslo mikročipu, provedená povinná očkování, případně záznamy o zdravotním stavu zvířete. Pro vaše cesty do zahraničí opravdu nestačí pouze očkovací průkaz!

 3. Platné očkování proti vzteklině - povinné. Pes starší 12 týdnů musí mít platné očkování proti vzteklině, které veterinární lékař zaznamená do pasu. Cestovat může zvíře nejdříve 21 dní po své první vakcinaci, v případě přeočkování (které proběhlo ještě v době platnosti předchozího očkování) může cestovat hned.

 4. Kompletní informace o podmínkách vstupu do země naleznete na oficiálních stránkách mattilsynet.no

  .
 5. Ošetření psa proti Echinococcus multilocularis - při vstupu do Norska (24-120 hodin před příjezdem) je nutné mít průkazně provedené ošetření vašeho psa proti tomuto střevnímu parazitovi. Ošetření zaznamená váš veterinární lékař do pasu zvířete. Echinokokoza_CZ.pdf

 6. Cestovní pojištění pro psa - doporučené. Veterinární ošetření v zahraničí se totiž může prodražit. Pojišťovna vám pak uhradí veškeré náklady na veterinární ošetření, pokud dojde k onemocnění či úrazu zvířete. Pojištění pejska si sjednáte jako součást vlastního cestovního pojištění za opravdu symbolickou cenu. U většiny pojišťoven se jedná o připojištění veterinární péče.

 7. Další podmínky pro vstup psů do Norska

 8. Jednoho člověka smí doprovázet maximálně 5 psů. Výjimkou jsou cesty na chovatelské výstavy, sportovní akce a soutěže. Účast na těchto akcích však musíte být schopni doložit. Více zde: food.ec.europa.eu Pokud psa doprovází jiná osoba, než majitel, musí mít tato osoba písemné zmocnění majitele.

 9. Norsko nepovoluje vstup štěňatům mladším 12 týdnů (která ještě nebyla řádně očkována proti vzteklině) a také mladým zvířatům mezi 12–16 týdny (která už naočkovaná byla, ale očkování není z pohledu cestovních podmínek zatím platné). Toto nařízení platí bez výjimek.
 10. Zakázaná plemena a volný pohyb psů v Norsku

  Zakázaná plemena
 11. Zakázaná plemena – v Norsku platí velmi přísné podmínky pro chov, držení či import psů těchto plemen, včetně kříženců těchto ras:

  • Americký Staffordšírský Terrier
  • Argentinská doga
  • Brazilská fila
  • Pit Bull Terrier
  • Tosa Inu
  • Československý vlčák

  Pokud máte psa tohoto typu (platí to opravdu i pro křížence či psy s podobnými znaky) do země vám nebude povolen vstup. V případě, že se vám podaří přes hranice přejet bez povšimnutí, hrozí i tak potíže. Policie je totiž oprávněna takového psa vyhostit z území Norska, nebo dokonce zabavit a následně uspat na náklady majitele.

  Obecně v Norsku netolerují jakékoliv projevy agresivního či nestandartního chování u psa, jako je bázlivý pes, asociál, štěkavý nebo nervózní pes apod . Pokud pes vykazuje známky podobného chování, nemusí být do země vpuštěn. Je tedy potřeba zvážit, zda váš pes splňuje přísné norské standardy. Pokud ne, doporučujeme pro vaši dovolenu se psem vybrat jinou destinaci.

 12. Volný pohyb psů na veřejných místech v Norsku se smíte se psem bez vodítka pohybovat pouze v psím parku. Ve volné přírodě je od 1. dubna do 20.srpna povinnost mít psa na vodítku a to z důvodu ochrany přírody a divokých zvířat. Porušení může být pokutováno policií až do výše 5000 NOK. Po zbytek roku smí být pes na volno, ovšem musíte ho mít pod kontrolou. Zajímavostí je, že v Norsku nesmíte (ani vy ani váš pes) v období od 30.dubna do 14.října vstupovat na zemědělskou půdu (pole, pastviny).

 13. Bezpečnost psa v Norsku

  Se psem do Norska
 14. Označení psa při zaběhnutí – velmi doporučujeme pořídit vašemu psovi přívěšek na obojek nebo postrojek, opatřený kontaktními údaji pro případ zaběhnutí. V případě, že se váš pes zatoulá a bude mít viditelný identifikační štítek, je velká pravděpodobnost návratu zbloudilce do vašich rukou. Ideální jsou gravírované placky se jménem psa a mezinárodním telefonním číslem – jsou na první pohled na pejskovi vidět a jsou prakticky nezničitelné. Nezapomeňte telefonní číslo uvést i s předvolbou +420.

 15. Pes v autě v Norsku – v Norsku platí stejné předpisy pro převoz psa v autě, jako u nás. Obecně platí, že pes v autě musí být zabezpečen tak, aby žádným způsobem neohrožoval bezpečnost řidiče, posádky vozu nebo ostatní účastníky silničního provozu. Tedy musí být zajištěn proti nežádoucímu pohybu ve voze. Podrobnější informace o tom, jaké jsou možnosti bezpečné přepravy psa v autě naleznete v našem článku Se psem v autě.

Se psem do Norska

Mapa "dog friendly" ubytování v Norsku

Vybrali jsme pro vás pouze ta ubytování, kde jsou domáci zvířata povolena a ubytována zdarma.
Před rezervací doporučujeme ověřit, zda se podmínky ubytování nezměnily.

Pejsek Chihuahua
Insipirujte se! Sledujte nás na Instagramu.

Kontakt

Prosím použijte kontaktní formulář, snažíme se odpovědět do 24 hodin.
Přidat ubytování, odkaz, nebo upravit váš zápis můžete zde

© cestovanisepsem.cz 2024