Dovolená se psem v Lotyšsku

Se psem do Lotyšska – základní podmínky pro vstup do země

Se psem do Lotyšska
 1. Označení psa mikročipem nebo tetováním - povinné. Zvíře musí být označeno mikročipem nebo viditelným tetováním. U psů zapsaných v plemenné knize stačí tetování, musí však být jasně čitelné a prokazatelně provedené před 3.7.2011. Psi, kteří byli tetování po tomto datu budou potřebovat pro cesty do zahraničí i mikročip.

  Důležté: je nutné provést implantaci mikročipu ještě před tím, než bude zvíře očkováno proti vzteklině! Pokud bude zvíře nejdříve očkováno a teprve potom očipováno (starší pejsci), nebude mu dřívější vakcinace uznána jako platná pro cesty do zahraničí. V takovém případě budete muset psa naočkovat ještě jednou a to minimálně 21 dní před zamýšlenou cestou (viz. Podmínky vakcinace níže).

 2. Evropský pas (Cestovní pas zvířete v zájmovém chovu) - povinné. Pes musí být vybaven vlastním cestovním pasem. Jedná se o doklad platný mezinárodně a vystaví vám ho certifikovaný veterinární lékař za poplatek cca 400,-Kč. Pas je platný po celu dobu života zvířete. V pasu je uveden majitel zvířete, číslo mikročipu, provedená povinná očkování, případně záznamy o zdravotním stavu zvířete. Pro vaše cesty do zahraničí opravdu nestačí pouze očkovací průkaz!

 3. Platné očkování proti vzteklině - povinné. Pes starší 12 týdnů musí mít platné očkování proti vzteklině, které veterinární lékař zaznamená do pasu. Cestovat může zvíře nejdříve 21 dní po své první vakcinaci, v případě přeočkování (které proběhlo ještě v době platnosti předchozího očkování) může cestovat hned.

  Nejaktuálnější informace a podrobné podmínky vstupu zvířat do země najdete v angličtině na stránkách lotyšské veterinární správy vmvt.lt

 4. Cestovní pojištění pro psa - doporučené. Veterinární ošetření v zahraničí se totiž může prodražit. Pojišťovna vám pak uhradí veškeré náklady na veterinární ošetření, pokud dojde k onemocnění či úrazu zvířete. Pojištění pejska si sjednáte jako součást vlastního cestovního pojištění za opravdu symbolickou cenu. U většiny pojišťoven se jedná o připojištění veterinární péče.

 5. Další podmínky pro vstup psů do Lotyšska

 6. Jednoho člověka smí doprovázet maximálně 5 psů. Výjimkou jsou cesty na chovatelské výstavy, sportovní akce a soutěže. Účast na těchto akcích však musíte být schopni doložit. Více zde: food.ec.europa.eu Pokud psa doprovází jiná osoba, než majitel, musí mít tato osoba písemné zmocnění majitele.

 7. Pokud cestujete se štěňaty, kterým ještě nebylo 12 týdnů, může vám být udělena výjimka z povinného očkování proti vzteklině. Musí však platit, že zvířata mají pas a nepřišla do styku s volně žijícími zvířaty nebo jsou doprovázena matkou, na které jsou závislá. Členské státy mohou povolit i cestování mladých zvířat mezi 12–16 týdny, která už naočkovaná byla, ale očkování není z pohledu cestovních podmínek zatím platné. Více informací najdete na stránkách Evropské komise.

 8. Zakázaná plemena a volný pohyb psů v Lotyšsku

  Zakázaná plemena
 9. Zakázaná plemena Lotyšsko Zveřejnilo seznam plemen (včetně kříženců), která jsou považována za „nebezpečná/bojová“ plemena a platí pro ně přísnější podmínky, než pro ostatní plemena. Můžete s nimi vstoupit na území Lotyšska pouze na krátkou dobu (jako turista) a tito psi musí být po celou dobu pobytu na vodítku a nosit náhubek:

  • Americký buldok
  • Americký pittbull teriér
  • Americký staffordšírský teriér
  • Argentinská doga
  • Brazilská fila
  • Jihoruský ovčák
  • Kangalský pastevecký pes
  • Kavkazský pastevecký pes
 10. Volný pohyb psů pro psy jsou ve městech vyhrazená místa, kde mohou volně pobíhat a tato místa jsou přímo označena cedulí umožňující volný pohyb psům (například psí pláže nebo psí parky). Na místech bez tohoto označení a na veřejných místech by měli být psi na vodítku. Nicméně Lotyšsko je velmi dog-friendly země a pokud se váš pes chová slušně, nebude nikomu vadit. Pejska můžete vzít dokonce do většiny restaurací a kaváren, do některých muzeí i k památkovým objektům. Povinnost psa mít vodítko a zároveň náhubek platí pouze pro „nebezpečná plemena“ (ve všech obydlených oblastech) a pro hromadnou dopravu. V MHD jezdí psi zdarma, ve vlaku za psa zaplatíte poloviční jízdné.

 11. Bezpečnost psa v Lotyšsku

  Se psem do Lotyšska
 12. Označení psa při zaběhnutí – velmi doporučujeme pořídit vašemu psovi přívěšek na obojek nebo postrojek, opatřený kontaktními údaji pro případ zaběhnutí. V případě, že se váš pes zatoulá a bude mít viditelný identifikační štítek, je velká pravděpodobnost návratu zbloudilce do vašich rukou. Ideální jsou gravírované placky se jménem psa a mezinárodním telefonním číslem – jsou na první pohled na pejskovi vidět a jsou prakticky nezničitelné. Nezapomeňte telefonní číslo uvést i s předvolbou +420.

 13. Pes v autě v Lotyšsku – v Lotyšsku platí stejné předpisy pro převoz psa v autě, jako u nás. Obecně platí, že pes v autě musí být zabezpečen tak, aby žádným způsobem neohrožoval bezpečnost řidiče, posádky vozu nebo ostatní účastníky silničního provozu. Tedy musí být zajištěn proti nežádoucímu pohybu ve voze. Podrobnější informace o tom, jaké jsou možnosti bezpečné přepravy psa v autě naleznete v našem článku Se psem v autě.

Se psem do Lotyšska

Mapa "dog friendly" ubytování v Lotyšsku

Vybrali jsme pro vás pouze ta ubytování, kde jsou domáci zvířata povolena a ubytována zdarma.
Před rezervací doporučujeme ověřit, zda se podmínky ubytování nezměnily.

Pejsek Chihuahua
Insipirujte se! Sledujte nás na Instagramu.

Kontakt

Prosím použijte kontaktní formulář, snažíme se odpovědět do 24 hodin.
Přidat ubytování, odkaz, nebo upravit váš zápis můžete zde

© cestovanisepsem.cz 2024