Dovolená se psem v Německu

Se psem do Německa – základní podmínky pro vstup do země

Se psem do Německa
 1. Označení psa mikročipem nebo tetováním - povinné. Zvíře musí být označeno mikročipem nebo viditelným tetováním. U psů zapsaných v plemenné knize stačí tetování, musí však být jasně čitelné a prokazatelně provedené před 3.7.2011. Psi, kteří byli tetování po tomto datu budou potřebovat pro cesty do zahraničí i mikročip.

  Důležté: je nutné provést implantaci mikročipu ještě před tím, než bude zvíře očkováno proti vzteklině! Pokud bude zvíře nejdříve očkováno a teprve potom očipováno (starší pejsci), nebude mu dřívější vakcinace uznána jako platná pro cesty do zahraničí. V takovém případě budete muset psa naočkovat ještě jednou a to minimálně 21 dní před zamýšlenou cestou (viz. Podmínky vakcinace níže).

 2. Evropský pas (Cestovní pas zvířete v zájmovém chovu) - povinné. Pes musí být vybaven vlastním cestovním pasem. Jedná se o doklad platný mezinárodně a vystaví vám ho certifikovaný veterinární lékař za poplatek cca 400,-Kč. Pas je platný po celu dobu života zvířete. V pasu je uveden majitel zvířete, číslo mikročipu, provedená povinná očkování, případně záznamy o zdravotním stavu zvířete. Pro vaše cesty do zahraničí opravdu nestačí pouze očkovací průkaz!

 3. Platné očkování proti vzteklině - povinné. Pes starší 12 týdnů musí mít platné očkování proti vzteklině, které veterinární lékař zaznamená do pasu. Cestovat může zvíře nejdříve 21 dní po své první vakcinaci, v případě přeočkování (které proběhlo ještě v době platnosti předchozího očkování) může cestovat hned.

  4. Nejaktuálnější informace najdete v němčině a v angličtině na stránkách německého ministerstva bmel.de

 4. Cestovní pojištění pro psa - doporučené. Veterinární ošetření v zahraničí se totiž může prodražit. Pojišťovna vám pak uhradí veškeré náklady na veterinární ošetření, pokud dojde k onemocnění či úrazu zvířete. Pojištění pejska si sjednáte jako součást vlastního cestovního pojištění za opravdu symbolickou cenu. U většiny pojišťoven se jedná o připojištění veterinární péče.

 5. Další podmínky pro vstup psů do Německa

 6. Jednoho člověka smí doprovázet maximálně 5 psů. Výjimkou jsou cesty na chovatelské výstavy, sportovní akce a soutěže. Účast na těchto akcích však musíte být schopni doložit. Více zde: food.ec.europa.eu Pokud psa doprovází jiná osoba, než majitel, musí mít tato osoba písemné zmocnění majitele.

 7. Německo nepovoluje vstup štěňatům mladším 12 týdnů (která ještě nebyla řádně očkována proti vzteklině) a také mladým zvířatům mezi 12–16 týdny (která už naočkovaná byla, ale očkování není z pohledu cestovních podmínek zatím platné). Toto nařízení platí bez výjimek.

 8. Zakázaná plemena a volný pohyb psů v Chorvatsku

  Zakázaná plemena
 9. Zakázaná plemena v Německu platí poměrně přísné zákony pro držení, chov i vstup do země pro tzv. “nebezpečné psy“.

  Tato plemena jsou v Německu (ve většině spolkových zemí) označena jako nebezpečná:

  • Argentinská, kanárská, malorská a bordeaux doga
  • Brazilská fila
  • Cane corso
  • Dobrman
  • Kangal
  • Kavkazský ovčák
  • Mastiff
  • Rotvajler
  • Španělský Alano
  • Tosa Inu
  • Všechna plemena typu bull

  Pro psy těchto ras platí v Německu následující omezení:

  • Vstup těchto psů do Německa je povolen pouze pro turisty, kteří se nezdrží déle jak 4 týdny. Pokud chcete zůstat déle, musíte požádat o výjimku a splnit některé podmínky (např. předložit atest osvědčující chování psa a další doklady, které předepisuje místně příslušný pořádkový Úřad).
  • Vstup nebezpečných psů na území Německa je povolen psům z certifikovaného německého chovu nebezpečných plemen, kteří dočasně opustili zemi a následně se vracejí.
  • Asistenční a služební psi ze skupiny nebezpečných plemen mají taktéž udělenou výjimku, nicméně musíte doložit potřebné doklady o výkonu služby takového psa.
  • Nebezpečná plemena musí být v Německu držena vždy na krátkém vodítku a opatřena náhubkem.
  • Obecně je v Německu zcela zakázán chov psů z této skupiny. Držení starších jedinců je možné pouze na zvláštní povolení a tito psi musí být vykastrováni, aby se zabránilo jejich dalšímu chovu či křížení.
 10. Volný pohyb psů - v Německu je volný pohyb psů regulován především ve městech, kde je zakázáno nechávat pejsky volně běhat (a to i ty malé). Vodítko je povinnost i v parku. Za nedodržení vyhlášky můžete zaplatit velmi tučnou pokutu. Opravdu vysoké pokuty (případně odškodnění) se platí i v případě, že váš pes způsobí nějakou škodu. Je proto dobré mít uzavřené pojištění odpovědnosti. V MHD je potřeba mít pejska s košíkem. V lese mohou být psi na lesních cestách pod dohledem na volno, ale nikoliv v chráněné přírodní oblasti. Pokud psi honí zvěř, hrozí jim ve výjimečném případě zastřelení.

 11. Život psa v Německu - Německo je obecně velmi „dog friendly“ země. Svého psa můžete vzít prakticky kamkoliv a pokud je vychovaný, bude i vítán. Jsou samozřejmě místa, kde vstup psa není dovolen z důvodu ochrany památek (historické objekty, muzea, hrady, apod.) nebo z důvodu ochrany občanů (např. dětská hřiště). Pozor si ovšem dejte na důsledný úklid psích výkalů. Němci jsou na to obzvláště hákliví.

 12. Bezpečnost psa v Německu

  Se psem do Německa
 13. Označení psa při zaběhnutí – velmi doporučujeme pořídit vašemu psovi přívěšek na obojek nebo postrojek, opatřený kontaktními údaji pro případ zaběhnutí. V případě, že se váš pes zatoulá a bude mít viditelný identifikační štítek, je velká pravděpodobnost návratu zbloudilce do vašich rukou. Ideální jsou gravírované placky se jménem psa a mezinárodním telefonním číslem – jsou na první pohled na pejskovi vidět a jsou prakticky nezničitelné. Nezapomeňte telefonní číslo uvést i s předvolbou +420.

 14. Pes v autě v Německu – v Německu platí stejné předpisy pro převoz psa v autě, jako u nás. Obecně platí, že pes v autě musí být zabezpečen tak, aby žádným způsobem neohrožoval bezpečnost řidiče, posádky vozu nebo ostatní účastníky silničního provozu. Tedy musí být zajištěn proti nežádoucímu pohybu ve voze. Podrobnější informace o tom, jaké jsou možnosti bezpečné přepravy psa v autě naleznete v našem článku Se psem v autě.

Se psem do Německa

Mapa "dog friendly" ubytování v Německu

Vybrali jsme pro vás pouze ta ubytování, kde jsou domáci zvířata povolena a ubytována zdarma.
Před rezervací doporučujeme ověřit, zda se podmínky ubytování nezměnily.

Pejsek Chihuahua
Insipirujte se! Sledujte nás na Instagramu.

Kontakt

Prosím použijte kontaktní formulář, snažíme se odpovědět do 24 hodin.
Přidat ubytování, odkaz, nebo upravit váš zápis můžete zde

© cestovanisepsem.cz 2024