Dovolená se psem ve Švýcarsku

Se psem do Švýcarska – základní podmínky pro vstup do země

Se psem do Švýcarska
 1. Označení psa mikročipem nebo tetováním - povinné. Zvíře musí být označeno mikročipem nebo viditelným tetováním. U psů zapsaných v plemenné knize stačí tetování, musí však být jasně čitelné a prokazatelně provedené před 3.7.2011. Psi, kteří byli tetování po tomto datu budou potřebovat pro cesty do zahraničí i mikročip.

  Důležté: je nutné provést implantaci mikročipu ještě před tím, než bude zvíře očkováno proti vzteklině! Pokud bude zvíře nejdříve očkováno a teprve potom očipováno (starší pejsci), nebude mu dřívější vakcinace uznána jako platná pro cesty do zahraničí. V takovém případě budete muset psa naočkovat ještě jednou a to minimálně 21 dní před zamýšlenou cestou (viz. Podmínky vakcinace níže).

 2. Evropský pas (Cestovní pas zvířete v zájmovém chovu) - povinné. Pes musí být vybaven vlastním cestovním pasem. Jedná se o doklad platný mezinárodně a vystaví vám ho certifikovaný veterinární lékař za poplatek cca 400,-Kč. Pas je platný po celu dobu života zvířete. V pasu je uveden majitel zvířete, číslo mikročipu, provedená povinná očkování, případně záznamy o zdravotním stavu zvířete. Pro vaše cesty do zahraničí opravdu nestačí pouze očkovací průkaz!

 3. Platné očkování proti vzteklině - povinné. Pes starší 12 týdnů musí mít platné očkování proti vzteklině, které veterinární lékař zaznamená do pasu. Cestovat může zvíře nejdříve 21 dní po své první vakcinaci, v případě přeočkování (které proběhlo ještě v době platnosti předchozího očkování) může cestovat hned.

 4. Nejaktuálnější informace a podrobné podmínky vstupu zvířat do země najdete v angličtině na stránkách švýcarského ministerstva www.blv.admin.ch

  Je zde také krátký dotazník v angličtině, po jehož vyplnění stránka ukáže podmínky pro vstup do země pro konkrétní případ.

 5. Cestovní pojištění pro psa - doporučené. Veterinární ošetření v zahraničí se totiž může prodražit. Pojišťovna vám pak uhradí veškeré náklady na veterinární ošetření, pokud dojde k onemocnění či úrazu zvířete. Pojištění pejska si sjednáte jako součást vlastního cestovního pojištění za opravdu symbolickou cenu. U většiny pojišťoven se jedná o připojištění veterinární péče.

 6. Další podmínky pro vstup psů do Švýcarska

 7. Jednoho člověka smí doprovázet maximálně 5 psů. Výjimkou jsou cesty na chovatelské výstavy, sportovní akce a soutěže. Účast na těchto akcích však musíte být schopni doložit. Pokud psa doprovází jiná osoba než majitel, musí mít tato osoba písemné zmocnění majitele.

 8. Pokud cestujete se štěňaty, kterým ještě nebylo 12 týdnů, může vám být udělena výjimka z povinného očkování proti vzteklině. Musí však platit, že zvířata mají pas a nepřišla do styku s volně žijícími zvířaty nebo jsou doprovázena matkou, na které jsou závislá. Členské státy mohou povolit i cestování mladých zvířat mezi 12–16 týdny, která už naočkovaná byla, ale očkování není z pohledu cestovních podmínek zatím platné. Více informací najdete na stránkách Evropské komise.

 9. Zakázaná plemena a volný pohyb psů ve Švýcarsku

  Zakázaná plemena
 10. Zakázaná plemena jednotlivé švýcarské kantony stanovily vlastní seznamy tzv. „nebezpečných“ plemen, pro jejichž chov se vztahují zvláštní podmínky. Pokud cestujete na dobu kratší 3 měsíců, se psem těchto plemen máte vstup povolen, nicméně váš pes bude muset po celou dobu pobytu nosit náhubek a být na krátkém vodítku. Většinou se jedná o tato plemena:

  • Americký staffordšírský terriér
  • Brazilská fila
  • Bullmastiff, Anglický mastif
  • Búrský buldok
  • Cane Corso
  • Doga argentinská, bordeauxská, kanárská
  • Mastin španělský, neapolský
  • Pitbull
  • Rhodéský ridgeback
  • Rottweiler
  • Tosa Inu
 11. Kupírovaní psi – ve Švýcarsku je od roku 1997 zakázán dovoz i chov psů kteří mají kupírované uši nebo ocasy. Turistický vstup s kupírovanými psi je povolen pouze oproti platbě depositu na hranicích. Konkrétní podmínky vstupu určí daná kancelář na místě

 12. Volný pohyb psů - ve Švýcarsku je povinností majitele mít svého psa na veřejných místech vždy na vodítku. U nebezpečných plemen je povinný i náhubek. Na volných prostranstvích a v přírodě je možné mít psa bez vodítka, ovšem pouze v případě, že máte jeho chování pod kontrolou. Opakované nahánění zvěře je problém stejně jako u nás a hrozí zde zastřelení psa bez předchozího varování.

 13. Život psa ve Švýcarsku – Švýcarsko je obecně velmi „dog friendly“ země. Svého psa můžete vzít prakticky kamkoliv a pokud je vychovaný, bude i vítán. Jsou samozřejmě místa, kde vstup psa není dovolen z důvodu ochrany památek (historické objekty, muzea, hrady, apod.) nebo z důvodu ochrany občanů (např. dětská hřiště).

 14. Bezpečnost psa ve Švýcarsku

  Se psem do Švýcarska
 15. Označení psa při zaběhnutí – velmi doporučujeme pořídit vašemu psovi přívěšek na obojek nebo postrojek, opatřený kontaktními údaji pro případ zaběhnutí. V případě, že se váš pes zatoulá a bude mít viditelný identifikační štítek, je velká pravděpodobnost návratu zbloudilce do vašich rukou. Ideální jsou gravírované placky se jménem psa a mezinárodním telefonním číslem – jsou na první pohled na pejskovi vidět a jsou prakticky nezničitelné. Nezapomeňte telefonní číslo uvést i s předvolbou +420.

 16. Pes v autě ve Švýcarsku – ve Švýcarsku platí stejné předpisy pro převoz psa v autě, jako u nás. Obecně platí, že pes v autě musí být zabezpečen tak, aby žádným způsobem neohrožoval bezpečnost řidiče, posádky vozu nebo ostatní účastníky silničního provozu. Tedy musí být zajištěn proti nežádoucímu pohybu ve voze. Podrobnější informace o tom, jaké jsou možnosti bezpečné přepravy psa v autě naleznete v našem článku Se psem v autě.

Se psem do Švýcarska

Mapa "dog friendly" ubytování ve Švýcarsku

Vybrali jsme pro vás pouze ta ubytování, kde jsou domáci zvířata povolena a ubytována zdarma.
Před rezervací doporučujeme ověřit, zda se podmínky ubytování nezměnily.

Pejsek Chihuahua
Insipirujte se! Sledujte nás na Instagramu.

Kontakt

Prosím použijte kontaktní formulář, snažíme se odpovědět do 24 hodin.
Přidat ubytování, odkaz, nebo upravit váš zápis můžete zde

© cestovanisepsem.cz 2024