Dovolená se psem ve Finsku

Se psem do Finska – základní podmínky pro vstup do země

Se psem do Finska
 1. Označení psa mikročipem nebo tetováním - povinné. Zvíře musí být označeno mikročipem nebo viditelným tetováním. U psů zapsaných v plemenné knize stačí tetování, musí však být jasně čitelné a prokazatelně provedené před 3.7.2011. Psi, kteří byli tetování po tomto datu budou potřebovat pro cesty do zahraničí i mikročip.

  Důležté: je nutné provést implantaci mikročipu ještě před tím, než bude zvíře očkováno proti vzteklině! Pokud bude zvíře nejdříve očkováno a teprve potom očipováno (starší pejsci), nebude mu dřívější vakcinace uznána jako platná pro cesty do zahraničí. V takovém případě budete muset psa naočkovat ještě jednou a to minimálně 21 dní před zamýšlenou cestou (viz. Podmínky vakcinace níže).

 2. Evropský pas (Cestovní pas zvířete v zájmovém chovu) - povinné. Pes musí být vybaven vlastním cestovním pasem. Jedná se o doklad platný mezinárodně a vystaví vám ho certifikovaný veterinární lékař za poplatek cca 400,-Kč. Pas je platný po celu dobu života zvířete. V pasu je uveden majitel zvířete, číslo mikročipu, provedená povinná očkování, případně záznamy o zdravotním stavu zvířete. Pro vaše cesty do zahraničí opravdu nestačí pouze očkovací průkaz!

 3. Platné očkování proti vzteklině - povinné. Pes starší 12 týdnů musí mít platné očkování proti vzteklině, které veterinární lékař zaznamená do pasu. Cestovat může zvíře nejdříve 21 dní po své první vakcinaci, v případě přeočkování (které proběhlo ještě v době platnosti předchozího očkování) může cestovat hned.

  Nejaktuálnější informace a podrobné podmínky vstupu zvířat do země najdete v angličtině na stránkách chorvatské veterinární správy veterinarstvo.hr

 4. Ošetření psa proti Echinococcus multilocularis - minimálně 1 den (24 h), maximálně však 5 dní (120 h) před vstupem do Finska je nutné mít průkazně provedené ošetření vašeho psa proti tomuto střevnímu parazitovi. Ošetření zaznamená váš veterinární lékař do pasu zvířete.
 5. Cestovní pojištění pro psa - doporučené. Veterinární ošetření v zahraničí se totiž může prodražit. Pojišťovna vám pak uhradí veškeré náklady na veterinární ošetření, pokud dojde k onemocnění či úrazu zvířete. Pojištění pejska si sjednáte jako součást vlastního cestovního pojištění za opravdu symbolickou cenu. U většiny pojišťoven se jedná o připojištění veterinární péče.

 6. Kompletní informace o podmínkách vstupu do země naleznete v angličtině na oficiálních stránkách finské veterinární správy: ruokavirasto.fi
  Průvodce podmínkami: zde

 7. Další podmínky pro vstup psů do Finska

 8. Jednoho člověka smí doprovázet maximálně 5 psů. Výjimkou jsou cesty na chovatelské výstavy, sportovní akce a soutěže. Účast na těchto akcích však musíte být schopni doložit. Více zde: food.ec.europa.eu Pokud psa doprovází jiná osoba, než majitel, musí mít tato osoba písemné zmocnění majitele.

 9. Pokud cestujete se štěňaty, kterým ještě nebylo 12 týdnů, může vám být udělena výjimka z povinného očkování proti vzteklině. Musí však platit, že zvířata mají pas a nepřišla do styku s volně žijícími zvířaty nebo jsou doprovázena matkou, na které jsou závislá. Členské státy mohou povolit i cestování mladých zvířat mezi 12–16 týdny, která už naočkovaná byla, ale očkování není z pohledu cestovních podmínek zatím platné. Více informací najdete na stránkách Evropské komise.

 10. Zakázaná plemena a volný pohyb psů ve Finsku

  Zakázaná plemena
 11. Zakázaná plemena Finsko nestanovilo žádný seznam „nebezpečných“ psích plemen. V rámci ochrany svých původních živočišných druhů však Finsko zveřejnilo seznam živočichů, kteří jsou považovány za tzv. „invazivní druhy“ (invasive alien species). Tyto druhy zvířat jsou ve Finsku nežádoucí a jejich stavy a lokace výskytu jsou podrobně monitorovány. Za invazivní živočišný druh je ve Finsku považován také vlčák, tedy kříženec psa domácího a vlka. Finsko chce tímto způsobem ochránit genetický základ finské populace divokých vlků. Psi typu „vlčák“ mají do Finska zakázaný vstup. Do této kategorie spadá např.:

  • Československý vlčák (kříženec psa domácího a vlka eurasijského)
  • Saarloosův vlčák (kříženec psa domácího a vlka kanadského)
 12. Více informací o ochraně živočišných i rostlinných druhů ve Finsku najdete zde: vieraslajit.fi

 13. Volný pohyb psů na veřejných místech platí stejná pravidla jako u nás - pes musí být na vodítku. Bez vodítka může být pes pouze na označených místech, např. v psím parku nebo v psím „lese“ (dog forest = oplocený psí výběh). Ve volné přírodě platí povinnost mít psa od 1. března do 19.srpna vždy na vodítku (ochrana volně žijících zvířat a mláďat). I po zbytek roku platí povinnost vodítka ve volné přírodě, ovšem pokud máte psa zcela pod kontrolou nebo máte povolení vlastníka pozemku, může být váš pes krátkodobě na volno.

  Do většiny národních parků Finska je povolený vstup se psem – povinností je opět vodítko.

 14. Bezpečnost psa ve Finsku

  Se psem do Finska
 15. Označení psa při zaběhnutí – velmi doporučujeme pořídit vašemu psovi přívěšek na obojek nebo postrojek, opatřený kontaktními údaji pro případ zaběhnutí. V případě, že se váš pes zatoulá a bude mít viditelný identifikační štítek, je velká pravděpodobnost návratu zbloudilce do vašich rukou. Ideální jsou gravírované placky se jménem psa a mezinárodním telefonním číslem – jsou na první pohled na pejskovi vidět a jsou prakticky nezničitelné. Nezapomeňte telefonní číslo uvést i s předvolbou +420.

 16. Pes v autě ve Finsku – ve Finsku platí stejné předpisy pro převoz psa v autě, jako u nás. Obecně platí, že pes v autě musí být zabezpečen tak, aby žádným způsobem neohrožoval bezpečnost řidiče, posádky vozu nebo ostatní účastníky silničního provozu. Tedy musí být zajištěn proti nežádoucímu pohybu ve voze. Podrobnější informace o tom, jaké jsou možnosti bezpečné přepravy psa v autě naleznete v našem článku Se psem v autě.

Se psem do Finska

Mapa "dog friendly" ubytování ve Finsku

Vybrali jsme pro vás pouze ta ubytování, kde jsou domáci zvířata povolena a ubytována zdarma.
Před rezervací doporučujeme ověřit, zda se podmínky ubytování nezměnily.

Pejsek Chihuahua
Insipirujte se! Sledujte nás na Instagramu.

Kontakt

Prosím použijte kontaktní formulář, snažíme se odpovědět do 24 hodin.
Přidat ubytování, odkaz, nebo upravit váš zápis můžete zde

© cestovanisepsem.cz 2024