Označení psa mikročipem nebo tetováním - povinné. Zvíře musí být označeno mikročipem nebo viditelným tetováním. U psů zapsaných v plemenné knize stačí tetování, musí však být jasně čitelné a prokazatelně provedené před 3.7.2011. Psi, kteří byli tetování po tomto datu budou potřebovat pro cesty do zahraničí i mikročip.
Důležté: je nutné provést implantaci mikročipu ještě před tím, než bude zvíře očkováno proti vzteklině! Pokud bude zvíře nejdříve očkováno a teprve potom očipováno (starší pejsci), nebude mu dřívější vakcinace uznána jako platná pro cesty do zahraničí. V takovém případě budete muset psa naočkovat ještě jednou a to minimálně 21 dní před zamýšlenou cestou (viz. Podmínky vakcinace níže).
Evropský pas (Cestovní pas zvířete v zájmovém chovu) - povinné. Pes musí být vybaven vlastním cestovním pasem. Jedná se o doklad platný mezinárodně a vystaví vám ho certifikovaný veterinární lékař za poplatek cca 400,-Kč. Pas je platný po celu dobu života zvířete. V pasu je uveden majitel zvířete, číslo mikročipu, provedená povinná očkování, případně záznamy o zdravotním stavu zvířete. Pro vaše cesty do zahraničí opravdu nestačí pouze očkovací průkaz!
Platné očkování proti vzteklině - povinné. Pes starší 12 týdnů musí mít platné očkování proti vzteklině, které veterinární lékař zaznamená do pasu. Cestovat může zvíře nejdříve 21 dní po své první vakcinaci, v případě přeočkování (které proběhlo ještě v době platnosti předchozího očkování) může cestovat hned.
Veterinární osvědčení + odčervení - při vstupu do Švédska (48 hodin před příjezdem) je nutné mít platné veterinární osvědčení o dobrém zdravotním stavu psa plus čerstvé odčervení, zaznamenané do pasu. Navštivte vašeho veterinárního lékaře a zajistěte včas potřebná razítka do europasu psa.
Notifikace úřadům – pokud cestujeme se svým psem do Švédska, jste povinni tuto skutečnost oznámit švédské celní správě. Nejedná se o žádné zdlouhavé papírování, pouze na internetových stránkách vyplníte registraci, dostanete unikátní číslo a tím se prokážete při případné hraniční kontrole. Registrace zde: www.tullverket.se
Kompletní informace o podmínkách vstupu do země naleznete v angličtině na oficiálních stránkách jordbruksverket.se
Cestovní pojištění pro psa - doporučené. Veterinární ošetření v zahraničí se totiž může prodražit. Pojišťovna vám pak uhradí veškeré náklady na veterinární ošetření, pokud dojde k onemocnění či úrazu zvířete. Pojištění pejska si sjednáte jako součást vlastního cestovního pojištění za opravdu symbolickou cenu. U většiny pojišťoven se jedná o připojištění veterinární péče.
Jednoho člověka smí doprovázet maximálně 5 psů. Výjimkou jsou cesty na chovatelské výstavy, sportovní akce a soutěže. Účast na těchto akcích však musíte být schopni doložit. Více zde: food.ec.europa.eu Pokud psa doprovází jiná osoba, než majitel, musí mít tato osoba písemné zmocnění majitele.
Zakázaná plemena Švédsko nestanovilo žádný seznam zakázaných plemen. Nicméně podobně jako v Norsku zde platí poměrně přísná pravidla pro chování psa. Ve Švédsku nejsou tolerovány jakékoliv projevy agresivního či nestandartního chování u psa, jako je bázlivý pes, asociál, štěkavý nebo nervózní pes apod . Pokud pes vykazuje známky podobného chování, nemusí být do země vpuštěn. Je tedy potřeba zvážit, zda váš pes splňuje standardy chování. Pokud ne, doporučujeme pro vaši dovolenu se psem vybrat jinou destinaci než je Norsko nebo Švédsko.
Volný pohyb psů – ač se to na základě předchozího odstavce nemusí tak jevit, Švédsko je uváděno jako velmi dog-friendly destinace. Se svým psem můžete do mnoha restaurací a kaváren, existují zde pekárny pro psy, psí parky, psí pláže, apod. Většina národních parků povoluje vstup se psem. Na veřejných místech platí stejná pravidla jako u nás - musí být na vodítku. Bez vodítka může být pes pouze na označených místech, např. v psím parku nebo na psí pláži. Ve volné přírodě je od 1. března do 20.srpna povinnost mít psa na vodítku a to z důvodu ochrany přírody a divokých zvířat (podobně jako v Norsku). Porušení může být pokutováno policií. Po zbytek roku smí být pes na volno, ovšem musíte ho mít pod kontrolou, tzn. Že pes musí reagovat na vaše přivolání a nesmí ohrožovat ostatní psy nebo volně žijící zvířata.
Označení psa při zaběhnutí – velmi doporučujeme pořídit vašemu psovi přívěšek na obojek nebo postrojek, opatřený kontaktními údaji pro případ zaběhnutí. V případě, že se váš pes zatoulá a bude mít viditelný identifikační štítek, je velká pravděpodobnost návratu zbloudilce do vašich rukou. Ideální jsou gravírované placky se jménem psa a mezinárodním telefonním číslem – jsou na první pohled na pejskovi vidět a jsou prakticky nezničitelné. Nezapomeňte telefonní číslo uvést i s předvolbou +420.
Pes v autě ve Švédsku – ve Švédsku platí stejné předpisy pro převoz psa v autě, jako u nás. Obecně platí, že pes v autě musí být zabezpečen tak, aby žádným způsobem neohrožoval bezpečnost řidiče, posádky vozu nebo ostatní účastníky silničního provozu. Tedy musí být zajištěn proti nežádoucímu pohybu ve voze. Podrobnější informace o tom, jaké jsou možnosti bezpečné přepravy psa v autě naleznete v našem článku Se psem v autě.
Kontakt
Prosím použijte kontaktní formulář, snažíme se odpovědět do 24
hodin.
Přidat ubytování, odkaz, nebo upravit váš zápis můžete zde